Odprawa celna auta z USA
Po przybyciu do Europy samochody z Ameryki przechodzą odprawę celną, która wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku od importu i cła. Tutaj warto by było wyjaśnić pojęcie, które pojawia się, gdyż mówimy o sprowadzaniu pojazdów zza granicy. Cło to opłata, która nakładana jest na dobra sprowadzane spoza terenu Polski oraz zabezpiecza wymianę handlową. Niektóre produkty są zwolnione z opłaty, jednak samochody wymagają uiszczenia tej opłaty. Cło jest gwarancją legalności operacji oraz zapewnia jej właściwy przebieg zgodnie z obowiązującymi normami. Koszty stanowią bowiem procent od wartości sprowadzonego pojazdu oraz ponoszone są jednorazowo. Kiedy samochód przybył do portu przeznaczenia w Europie, pojazdy wyładowują z kontenera lub zjeżdżają ze statku. Żeby auto wjechało do kraju przeznaczenia bez opóźnień lub jakichkolwiek komplikacji, a odprawa celna przebiegła sprawnie, należy przygotować stosowną dokumentację. Jednak najpierw należy zapłacić podatek od importu i cło. Jeśli chodzi o dokumentację, musisz mieć następujące dokumenty:
- Paszport
- Dokument sprzedaży
- Deklarację eksportową nadawcy
- Oryginalny dokument własności
- Numer identyfikacji podatkowej (jeśli odprawiasz auto w imieniu swojej firmy)
- Dokument o zwolnieniu od podatku VAT i cła importowego (zaświadczenie przez urząd celny w przypadku przewożenia pojazdu jako części mienia w ramach przesiedlenia do Europy)
- Upoważnienie do działania w formie przedstawicielstwa bezpośredniego (formularz) w przypadku, gdy dokonujemy importu za pomocą firmy
- Deklarację dot. towarów niebezpiecznych
Podatek i cło na samochody z Ameryki
Formularze, które należy wypełnić w urzędzie celnym, są dość skomplikowane. Jednak dzięki współpracy z firmą Columb Trade, która już ponad 5 lat importuje samochody ze Stanów, dużo łatwiej przejść przez tą męczącą część procedury wypełnienia formularzy. Gwarantujemy szybkie wypełnienie niezbędnej dokumentacji. Taryfy celne na auta z Ameryki są jednolite dla wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. Zachęcami zapoznać się ze stawkami ceł importowych w zależności od typu pojazdu:
- 6% za motocykle o pojemności silnika powyżej 250ccm;
- 8% za motocykle o pojemności silnika do 250ccm;
- 10% za samochody osobowe (samochody typu pickup, jeśli przestrzeń ładunkowa zajmuje mniej niż połowę długości rozstawu osi);
- 22% za samochody ciężarowe (samochody typu pickup o ile przestrzeń ładunkowa zajmuje więcej niż połowę długości rozstawu osi).
W ramach odprawy celnej należy zapłacić podatek VAT od importu, którego stawka jest różna w poszczególnych krajach (waha się pomiędzy 17-27% wartości importowanego towaru). Szacuje się, że całkowite cło na auto ze Stanów oraz podatek VAT wynoszą około 1/3 ceny nabycia samochodu. Po zapłaceniu podatku od importu i cła urząd celny wystawia dowód odprawy celnej. Aby zarejestrować samochód, należy przedłożyć dowód odprawy celnej w stosownym urzędzie.
Deklaracja celna
Dokładne wypełnienie deklaracji celnej jest niezwykle ważnym etapem transportu auta z USA, ponieważ Ty jesteś faktycznym importerem pojazdu (nawet jeśli korzystasz z usług pośrednika). Podczas wypełnienia deklaracji należy pilnować, aby na papierze znajdowały się prawidłowe informacje. Niestety zdarza się, że nawet literówka może spowodować opóźnienie w odprawie. Ponadto w takim przypadku może nastąpić zajęcie samochodu, co powoduje dodatkowe wytraty kosztów na przechowywanie lub kontrolę. Dlatego należy rzetelnie sprawdzać wszystkie dane. Deklaracja celna musi zawierać następujące informacje:
- dokładny opis towarów;
- wartość towarów (faktyczna cena towaru);
- informacje o tym, czym są przewożone towary (prezent, mienie osobiste, towar handlowy).
Wymagane dokumenty obejmują dowód sprzedaży, dlatego nie ma możliwości sfałszowania informacji. Oprócz tego, podczas wypełnienia deklaracji warto pamiętać o kilku rzeczy. Po pierwsze, zawsze czytaj informacje pisane drobnym drukiem i bądź pewien, że wszystko jest zrozumiałe. Po drugie, jeśli masz pytania dotyczące odprawy celnej, zapytaj naszych konsultantów, którzy zawsze Ci pomogą!
Kalkulator opłat celnych za sprowadzenie auta z USA.
Teoretycznie, odprawa celna powinna trwać od 2 do 7 dni. Jednak w niektórych przypadkach ten proces może trwać trochę dłużej. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje szansa na redukcję ilości opłat. Na przykład, nie płacimy cło w przypadku mienia przesiedleńczego lub sprowadzania pojazdów kolekcjonerskich, które liczą co najmniej 30 lat. W tych przypadkach właściciele kolekcjonerskich aut mogą liczyć na zmniejszenie stawki podatku VAT do zaledwie 9% wartości pojazdu. Oprócz tego, samochody elektryczne zwolnione są z konieczności uiszczania akcyzy.
Na koniec przygotowaliśmy kilka wskazówek od profesjonalnych diagnostów, którzy codziennie mają do czynienia z pojazdami z USA. Dlatego, żeby otrzymać dokument potwierdzający zgodność z obowiązującymi w Unii Europejskiej normami, należy w modelu z Ameryki przygotować:
- Licznik musi wskazywać prędkość w km/h (często licznik ma dwie skale).
- Światła mijania w Europie muszą być asymetryczne, przez co lepiej doświetlone jest pobocze drogi (w USA samochody posiadają reflektory symetryczne).
- Światła pozycyjne w Polsce mają być białe (często w modelach z USA są żółte).
- Tylne światło przeciwmgielne, które samochody z USA nie posiadają.
- Tylne pomarańczowe kierunkowskazy (wymagane są tylko w nielicznych modelach aut z Europy i Azji).