Copart — aukcje samochodowe w USA
-
Data publikacji:13 grudnia 2019
-
Udostępnij:
Dom aukcyjny Copart jest jednym z największych w Ameryce. W ciągu roku podczas przetargów sprzedaje się około miliona pojazdów. Copart ma ponad 140 placów targowych na całym świecie. Codziennie na aukcjach sprzedają niemal 50 tys. lotów. Dom aukcyjny Copart zajmuje się handlem samochodów powypadkowych, uszkodzonych przez wandali lub pobitych. Przedstawione na aukcji pojazdy są uszkodzone w różnym stopniu. Na liście uczestników przetargów znajdują się firmy ubezpieczeniowe, certyfikowani dealerzy oraz banki. Według stopnia oraz rodzaju usterki loty dzielą się na różne podgrupy z odpowiednimi certyfikatami.
Dom aukcyjny Copart daje możliwość zakupu motocykli, transportu morskiego i rzecznego, techniki rolniczej. Zachęcamy do przeczytania instrukcji, dzięki której można szybko przyjrzeć się zawartości strony internetowej Copart oraz zrozumieć zasady funkcjonowania. W tej instrukcji również zostały zawarte informacje na temat zasadniczych definicji niezbędnych dla łatwego poszukiwania oraz kupna potrzebnych lotów.
Wybór języka i autoryzacja
Copart jest międzynarodową stroną internetową, gdzie m.in. można wybrać język polski. Językiem domyślnym jest język angielski. Żeby zmienić język strony internetowej, trzeba nacisnąć przycisk “Language”, który znajduje się w prawym górnym rogu, oraz znaleźć język polski, następnie należy kliknąć “Tak, rozumiem”. Następnie należałoby kliknąć przycisk “zaloguj się” oraz wybrać z listy opcję “użytkownik”. W nowym oknie trzeba wpisać login i hasło dla autoryzacji. Po tym, jak zmieniliśmy język i minęli proces logowania, wylądujemy na stronę główną.
Dalej rozpatrzymy różne pozycje aukcji Copart, terminy i inne ustawienia. Na stronie głównej znajdziemy sekcję “Znajdź środek transportu”. Tutaj zobaczysz wszystkie dostępne dla zakupu loty, które są posegregowane w odpowiednie grupy. Aby odszukać daną rubrykę w inny sposób, należy przesunąć kursor na opcję “Znaleźć środek transportu” oraz nacisnąć na pierwszy odnośnik z listy.
Więcej o grupach
- Featured Items — tu znajdziesz najpopularniejsze grupy ofert/lotów.
- Classics — sekcja, gdzie sprzedają rarytasy i samochody klasyczne.
- Buy It Now — loty poza aukcją, które można kupić już teraz.
- Exotics — egzotyczne i wyjątkowe loty (luksusowe pojazdy).
- Featured Vehicles — grupa, gdzie są przedstawione loty, których sprzedaż odbędzie się w przyszłości.
- Fleet/Lease — oddział zajmujący się handlem transportu wodnego.
- Hot Items — najciekawsze (gorące) loty, które są ukierunkowane na szybką sprzedaż.
- Hybrid Vehicles — szeroki wybór samochodów hybrydowych (hybrydowy układ napędowy).
- Municipal Fleet — ogromna liczba pojazdów wykorzystywanych przez organy municypalne
- New Items — znajdują się tutaj ostatnio dodane loty.
- No License Required — zbiórka lotów bez dokumentów pozwalających na eksploatację auta.
- Offsite Sales — grupa lotów sprzedawanych poza aukcją.
- Pure Sale Items oferuje pojazdy, których dokumenty są w porządku. Jest to ważna grupa dla naszych menedżerów, którzy zwracają na nią uwagę w pierwszej kolejności.
- Recovered Thefts — pojazdy, które są w znacznym stopniu uszkodzone lub były skradzione.
- Run and Drive — uszkodzone samochody, które da się odpalić i jechać.
- Sealed Bid Repossessions — loty, których przetarg odrzucono lub przeniesiono na później.
Wśród innych grup przydałoby się wyróżnić Vehicle Types (typy pojazdów), Popular Makes (popularne modele), Lots With Bids (loty, na których złożone już oferty), Not Bids Yet (dopiero nie było stawek), Donations (darowizna), Impound (skonfiskowane), Rentals (samochody poleasingowe), Repossessions (zwrócone pojazdy). Damage — grupa, gdzie auta przedstawione są w zależności od typu uszkodzeń i rodzaju usterek.
Rodzaje usterek samochodowych
O ile na aukcjach w Ameryce większość przedstawionych samochodów jest uszkodzona, kupującemu należałoby umieć dobrze orientować się w klasyfikacji usterek samochodowych na stronie aukcji Copart. W zależności od tego kupujący decyduje, jeśli chce ten konkretny pojazd lub dla niego jest lepiej poszukać coś w zamian. Opis techniczny zawiera aktualne informacje na temat uszkodzeń. Najczęstsze usterki samochodów to:
- ALL OVER (AO) — usterki są wszędzie.
- BIOHAZARDOUS/CHEMICAL (BC) — skażenia biologiczne lub chemiczne, ślady krwi.
- BURN-ENGINE (BE) — pożar silnika.
- BURN-INTERIOR (BI) — pożar wnętrza samochodu.
- BURN (BN) — szkody w wyniku pożaru.
- DAMAGE HISTORY (DH) — historia uszkodzeń.
- FRAME DAMAGE REPORTED (FD) — zgłoszone uszkodzenie ramy.
- FRONT END (FE) — uszkodzony przód auta.
- HAIL (HL) — uszkodzony przez grad.
- MECHANICAL (MC) — usterki mechaniczne.
- MINOR DENTS/SCRATCHES (MN) — minimalne wgięcia, rysy, draśnięcia.
- NORMAL WEAR (NW) — normalne zużycie auta.
- PARTIAL/INCOMPLETE REPAIR (PR) — częściowa/niepełna naprawa.
- REJECTED REPAIR (RJ) — odrzucona naprawa.
- ROLLOVER (RO) — dachowanie.
- REAR END (RE) — uszkodzony tył.
- SIDE (SD) — bok.
- STRIPPED (ST) – rozebrany samochód.
- TOP/ROOF (TP) — góra/dach.
- UNKNOWN (UK) — nieznane uszkodzenia.
- UNDERCARRIAGE (UN) — podwozie.
- MISSING/ALTERED VIN (VI) — brak/zmieniony numer VIN.
- VANDALISM (VN) — wandalizm.
- REPLACED VIN (VP) — przeniesiony lub zmieniony numer VIN.
- WATER/FLOOD (WA) — uszkodzony przez wodę/powódź
Wybór samochodu
Wybór auta zaczyna się na głównej stronie. Po prawej stronie ekranu można zobaczyć “Znaleźć środek pojazdu” oraz podać parametry wyszukiwania. Aby lepiej to zrozumieć, znajdziemy na przykład jeden z najpopularniejszych modelu samochodu BMW X5. W kategorii “Typy” należy wybrać “Automobile”. Dalej postępujemy zgodnie z tablicą:
- Wybieramy właściwy rok produkcji auta
- Model
- Markę
- Lokalizację (wyszukaj według określonych lokacji)
- Następnie naciskamy “Szukaj”.
Na stronie Copart również istnieje możliwość znalezienia auta za pomocą kodu VIN. W tym celu należy wpisać kod w polu “Wyszukaj VIN”, które znajduje się pod głównym filtrem wyszukiwania, oraz nacisnąć przycisk “Wyszukaj według numeru VIN pojazdu”.
Poniżej możesz znaleźć konkretne auto, jeśli posiadasz numer lotu. Dlatego należy wpisać numer partii w wyszukiwarce “Szukaj partii” i nacisnąć “Wyszukaj według numeru partii”. Po wpisaniu niezbędnych filtrów wyszukiwania zostaniesz przekierowany do strony, na której znajdziesz listę wybranych lotów na podstawie filtrów wyszukiwania. Po lewej stronie ekranu jest rozmieszczony szczegółowy filtr, za pomocą którego można łatwo wybrać pojazdy w węższym zakresie. Na przykład, znaleźć auto według typu silnika, skrzyni biegów, kolorów i innych filtrów. Lista lotów zawiera szczegółowe informacje o każdej partii. Z lewa do prawa znajdziesz następujące kolumny:
- Zdjęcie — klikając podgląd, można zobaczyć zdjęcia samochodu.
- Lot — wskazuje numer partii. Numer jest odsyłaczem, po kliknięciu na który można przejść do karty partii wskazującej szczegółowe dane o danej pozycji. Szczególniej omówimy to później. Po kliknięciu “Obserwuj”, można umieścić towar do ulubionych. Jeśli w tej pozycji kiedykolwiek nastąpią zmiany, otrzymasz powiadomienie z raportem.
- Lot Year — rok produkcji pojazdu.
Ikonki pojazdów
Pod rokiem produkcji pojazdu znajduje się mały znaczek z literami “S”, “R”, “E”, które są kluczowymi definicjami i oznaczają następujące:
- Lot ze znakiem S (Start) - wskazuje, że samochód uruchamia się i pracuje na biegu jałowym.
- Lot ze znakiem R (Run & Drive) - wskazuje, że samochód po przybyciu do Copart ruszył i może się poruszać. Jednocześnie dom aukcyjny nie daje żadnych gwarancji dotyczących sprawności samochodu.
- Lot ze znakiem O (Offsite Sales) - świadczy o tym, że samochód został zaprezentowany na miejscu wstępnej kontroli, ale w tej chwili nie jest fizycznie prezentowany na platformie handlowej.
- Lot ze znakiem E (Engine) - wskazuje, że w momencie wystawienia partii na aukcję samochód posiadał uszkodzenie związane z silnikiem, w wyniku czego nie ma gwarancji jego uruchomienia, jak również nie ma możliwości potwierdzenia rzeczywistego przebiegu.
- Lot ze znakiem H (Hybrid) - partia z elektrownią hybrydową. Do tej kategorii zaliczają się samochody napędzane zarówno silnikami elektrycznymi, jak i gazem ziemnym, bioetanolem itp.
- Make — marka.
- Model — model.
- Item — pozycja, pod którą lot zostanie sprzedany.
- Yard Location — miejsce, gdzie lot będzie sprzedawany. Nazwa strony jest linkiem, po kliknięciu będziesz miał możliwość skontaktować się z CEO lub wyjaśnić informację na temat partii. Służy do obliczania kosztów wysyłki na terytorium Stanów Zjednoczonych.
- Sale Date (data sprzedaży) — data i godzina rozpoczęcia handlu.
- Mileage — przebieg w milach. Obok cyfr widać jedną z liter: „A” (aktualny, potwierdzony przebieg), „N” (nie można potwierdzić przebiegu, ponieważ np. samochód nie uruchamia się, deska rozdzielcza nie działa lub jest problem z elektroniką).
- Doc Types — rodzaj dokumentu handlowego.
- Damage Desc. — typ głównego uszkodzenia.
- Est. Retail Value — szacunkowy koszt całej partii. Dzięki temu kosztowi można ocenić kompletację auta oraz określić przybliżoną stawkę.
- Current Bid — obecna stawka. Ta kolumna może również zawierać przycisk „Postaw stawkę teraz”, po kliknięciu możesz postawić stawkę bez potrzeby czekania na rozpoczęcie handlu. Jeśli nikt nie wprowadzi transakcji na żywo po tym, jak postawisz stawkę, a Twój kurs jest najwyższy, otrzymasz ten lot.
Karta lota
Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat partii, należy kliknąć numer partii. Na stronie, która się otworzy, będziesz miał dostęp do wszystkich niezbędnych informacji o samochodzie. Karta produktu zawiera:
- zdjęcia samochodu, które można powiększyć, a także wpisane przez pracownika aukcji informacje techniczne o locie;
- po prawej stronie bloku fotograficznego znajduje się kolumna z danymi pojazdu, w której jest określony numer partii i rodzaj dokumentu lub prawa własności.
Typ prawa własności to dokumenty, które zostaną przekazane uczestnikowi. Z reguły każdy stan wydaje różne tytuły własności. Każdy rodzaj dokumentu wiąże się z określonymi prawami własności, a także określonymi ograniczeniami lub obciążeniami. Uczestnicy muszą dokonać analizy, czy każdy rodzaj tytułu własności partii jest odpowiedni przed rozpoczęciem przetargów. Na stronie każdego stanu znajduje się wydzielona do tego sekcja. Nie wszyscy uczestnicy mogą postawić stawki na loty z jakimikolwiek prawami własności. Niektóre loty wymagają specjalnych licencji. To są tylko aktualne dokumenty na prawo własności tego lotu, które nie przedstawiają całej historii pojazdu. Historię transferów dowolnego pojazdu można sprawdzić za pomocą CarFax lub AutoCheck.
Uwaga: w przypadku niektórych typów dokumentów istnieją ograniczenia dotyczące eksportu i rejestracji! Istnieje również możliwość wydłużenia czasu wysyłki i portów wysyłki!
- Drogomierz (licznik przebiegu) — jeśli w tej kolumnie jest 0 mil, oznacza to, że przebieg może być nieaktualny lub nie można go potwierdzić.
- Zasadnicze etapy — z reguły są tu wskazane cechy partii, na przykład drobne naprawy, malowanie itp.
- Poważne uszkodzenie — tu są informacje o głównych uszkodzeniach samochodu.
- Uszkodzenia drugorzędne — wskazane mniej ważne uszkodzenia.
- Szacunkowa wartość detaliczna — podano przybliżoną cenę całego pojazdu.
- Numer VIN — numer identyfikacyjny pojazdu.
Pod blokiem z głównym opisem lotu znajduje się kolumna z charakterystyką cech auta:
- Rodzaj nadwozi — informacja o typu nadwozi.
- Kolor — główny kolor samochodu.
- Typ silnika — info o rodzaju silnika.
- Cylindry — wskazana jest liczba cylindrów.
- Skrzynia biegów — typ przekładni.
- Paliwo — wskazany jest typ paliwa.
- Klucze — obecność lub brak kluczy. Uwaga: dom aukcyjny Copart nie gwarantuje bezpieczeństwa kluczy, tj. klucze mogą być na zdjęciu, jednak samochód może przyjechać do terminala bez kluczy!
- Uwagi — w tej kategorii są wskazane ważne niuanse.
Po prawej stronie bloku lota znajduje się jedna z głównych kolumn karty partii — Informacje o stawkach. Tu znajdziesz aktualną stawkę/cenę lotu oraz status sprzedaży, taki jak:
- Sprzedaż netto — brak minimalnej stawki lub ceny rezerwowej. Lot zostanie przyznany uczestnikowi, który zaoferuje najwyższą cenę w momencie zamknięcia stawek w aukcji wirtualnej.
- Do zatwierdzenia — sprzedający zarezerwował sobie prawo do zatwierdzenia stawki końcowej określonej w aukcji wirtualnej. Sprzedawca może zatwierdzać stawkę do godziny 17:00 czasu pacyficznego w następnym dniu po złożeniu oferty. Uczestnik, który zaoferował najwyższą cenę, ma prawo kupić pojazd, jeśli sprzedawca wyrazi zgodę w określonym terminie.
- Stawka minimalna — sprzedający ustalił zarezerwowaną cenę dla tego towaru. Jeżeli stawka minimalna nie zostanie przekroczona podczas aukcji wirtualnej, sprzedający może zatwierdzić proponowaną stawkę do godziny 17:00 czasu polskiego w następnym dniu roboczym po zakończeniu aukcji.
- Kaucja — wszyscy brokerzy wymagają kaucję, którą należy zapłacić w całości, aby otrzymać konto członkowskie. Ta kaucja stanowi zabezpieczenie brokera, w przypadku gdy uczestnik nie może zapłacić za wygrany pojazd. Brak pełnej zapłaty za wygrany pojazd oznacza utratę kaucji i zamknięcie konta uczestnika. Brokerzy zwrócą kaucję, jeśli członek nie kupił pojazdu.
- Stawka obecna — wyświetla aktualną ofertę maksymalną. Jeśli sprzedawca ustalił cenę minimalną, poniżej widoczny będzie podpis „Rezerwa sprzedawcy nie została jeszcze osiągnięta”.
- Twoja stawka maksymalna — pole, które wskazuje wielkość stawki według lotu. Aby postawić stawkę, należy wpisać w odpowiednim polu żądaną kwotę i nacisnąć „Postaw zakład teraz”. Warto zauważyć, że poniżej jest wskazana kwota minimalnego możliwego zakładu.
Istnieje możliwość zakupu lotu bez udziału w aukcji. Aby to zrobić, musisz wpłacić kwotę, która jest podana bezpośrednio pod przyciskiem „Postaw zakład teraz”. Możesz również zaoferować własną kwotę, która zostanie zweryfikowana przez sprzedającego. Jeśli kupujący akceptuje Twoją ofertę, kupisz samochód bez udziału w aukcji. Jeśli kupujący nie jest zadowolony z Twojej oferty, możesz zacząć targowanie. Przetarg może zająć od godziny do kilku dni. W przypadku transakcji na Twoim koncie pojawi się status Dispute.
Uwaga! Sprzedający może zaakceptować najwyższą oferowaną na aukcji stawkę, tzn. jeśli Ty jesteś uczestnikiem aukcji, który złożył najwyższą stawkę, a Twoja oferta została przyjęta zgodnie z umową, musisz kupić pojazd po określonej przez Ciebie cenie i zapłacić wszystkie obowiązujące opłaty Copart. Wszystkie akty sprzedaży są ostateczne. Licytant, który zaoferował najwyższą cenę w aukcji, nie ma prawa anulować transakcję oraz nie ma prawa na zwrot pieniędzy lub wymianę. Pod blokiem „Informacje o ofercie” znajduje się kolumna „Informacje o sprzedaży”, która zawiera następujące informacje:
- Lokalizacja.
- Cel/stanowisko.
- 1-500 (rząd A) — pojazdy zapalające i jeżdżące.
- 501-600 (rząd A) — pojazdy z wypożyczalni.
- 601-700 (rząd A) — motocykle.
- 701-800 (rząd A) — łodzie, skutery wodne, urządzenia morskie.
- 801-900 (rząd A) — ciężki sprzęt.
- 901-1000 (rząd A) — pojazdy rekreacyjne.
- 1001-1100 (rząd A) — właściciele prywatni.
- 1101-2000 (rząd A) — pojazdy z obciążonym świadectwem własności.
- 2001-2200 (rząd B) — pojazdy zapalające i jeżdżące.
- 2201-3000 (rząd B) — pojazdy uszkodzone.
- 3001-4000 (rząd C) — pojazdy uszkodzone.
- 4001-5000 (rząd D) — pojazdy uszkodzone.
- 5001-6000 (rząd E) — pojazdy uszkodzone.
- Nazwa sprzedaży — wskazane jest miejsce sprzedaży partii.
- Data sprzedaży — wskazana jest data rozpoczęcia sprzedaży. Ta kategoria ma niezwykle przydatną funkcję w postaci możliwości dodania transakcji do kalendarza. Po kliknięciu linku „dodaj do kalendarza” w Twoim Kalendarzu Google pojawi się przypominająca notatka. Jest to bardzo przydatna funkcja, jeśli zamierzasz licytować kilka pozycji jednocześnie.
- Pozostały czas — pozostały czas sprzedaży lotu.
- Last Update (ostatnia aktualizacja) — wskazuje zmiany, które zostały dokonane w locie. Na dole tego bloku znajduje się przycisk „Zamów towary i usługi”, po kliknięciu można skorzystać z płatnej usługi sprawdzenia partii, gdzie zostanie wyświetlony szczegółowy raport o samochodzie — historia serwisowa, liczba właścicieli, historia eksploatacji itp.
Wskazuje się stan i miejsce, gdzie sprzedaje się partia. Po pobraniu siatki ładunkowej/transportowej możesz obliczyć koszt dostarczenia samochodu do Polski lub do portu w USA.
Numery pozycji wskazują kolejność, w jakiej będą sprzedawane loty podczas handlu wirtualnego. Transakcje z dużą liczbą pozycji są podzielone według celu (niektóre aukcje mogą mieć różne pozycje):
Na co zwrócić uwagę wybierając lot?
Wybierając pojazd na aukcji, należy natychmiast dowiedzieć się jak najwięcej o samochodzie. O ile nie masz przed sobą samochodu, głównym źródłem informacji dla Ciebie stają się zdjęcia oraz podane przez dom aukcyjny dane techniczne.
Przeglądając zdjęcia, szybko zrozumiesz, w którym stanie znajduje się samochód, czy odpowiada Twoim wymaganiom i budżetowi. Oprócz tego, na zdjęciach można zobaczyć pominięte w opisie lotu usterki. Przeglądając zdjęcia, należy zwrócić uwagę na stan nadwozia oraz dowiedzieć się o stopniu uszkodzenia. Ponadto możesz zobaczyć miejsce, gdzie jest przechowywany samochód.
Z reguły na przedniej szybie i tylnych szybach można zobaczyć litery S, R, E itp. Służą one po to, aby osoba mogła od razu zrozumieć, w jakim stanie jest samochód: czy się uruchamia, czy może się poruszać lub jest nieruchomy. Konieczna jest informacja o tym, czy poduszki powietrzne już wystrzeliły. Wystrzelone poduszki nie tylko zwiększają koszt naprawy, ale także wskazują, że zderzenie samochodu było dość silne. Oprócz tego poduszki są czynnikiem obniżającym koszt lotu — czasami naprawa poduszek kosztuje 300 dolarów, gdyż oszczędności z podobnego lotu z całymi poduszkami mogą przekraczać 1500 dolarów. Dlatego zawsze warto analizować korzyści płynące z zakupu.
Na przykład, BMW X5 (2013) z wystrzelonymi poduszkami kosztuje 9 000$, podczas gdy cena takiego samego modelu z całymi poduszkami wynosi 12 000$. Czasami różnica w remoncie jest mniej niż 1 500$. Poza tym wystrzelone poduszki mogą być schowane lub odcięte. Dlatego uważnie sprawdzaj miejsca pod stopami kierowcy, kierownicę, siedzenia z boku, sufit oraz zasłony boczne.
Staraj się wybierać samochody, gdzie przebieg jest wyraźnie widoczny, a także przejrzyście widać, że samochód jest uruchomiony. Szukaj loty, w których deska rozdzielcza jest w pełni widoczna, a samochód jest uruchomiony w momencie zrobienia zdjęcia. Za pomocą świecących się wskaźników można zobaczyć, jakie uszkodzenia ma samochód. Najbardziej rozpowszechnionym problemem jest Cheсk Engine. Ten błąd pojawia się w przypadku awarii silnika lub obecności błędów w systemie działania części samochodowych. Z reguły Cheсk Engine nie pojawia się, jeśli samochód nie ma kryzysowych odchyleń w działaniu. W samochodach elektrycznych Nissan Leaf na monitorze znajduje się wskaźnik, który pokazuje jakość akumulatora… Przyjrzyj się uważnie!
Kolejnym decydującym punktem jest zdjęcie, na którym widać numer nadwozia pojazdu — kod VIN. Dzięki niemu możesz przeprowadzić wstępną kontrolę auta. Wpisując kod do wyszukiwarki, możesz obejrzeć zdjęcia, które robot wyszukujący znajdzie na żądanie. Jest to bardzo ważna kontrola auta w przypadku „złudy” - auta, które zostało wcześniej zakupione, częściowo odrestaurowane i ponownie wystawione na sprzedaż.
Niebezpieczeństwo takiego zakupu polega na tym, że nie znasz rzeczywistego uszkodzenia samochodu. Fałszywy samochód może wyglądać mniej więcej w porządku, ponieważ podczas naprawy z reguły wymieniają uszkodzone części nadwozia. Jednak nie będziesz mógł się dowiedzieć, co się kryje pod pozornie sprawnym nadwoziem.
Kod VIN wskazuje dokładny rok produkcji pojazdu. Zdarzają się przypadki, gdy rok produkcji jest wskazany na arkuszu sprzedaży lotu. Różnica może wynosić od jednego roku do kilku lat. Z reguły rok produkcji jest podany na tabliczce z kodem VIN. Jeśli kod nie jest widoczny, to wiedząc, jak rozszyfrować kod VIN, możesz łatwo potwierdzić rok produkcji pojazdu. Informacje o locie można pobrać jako plik PDF do wysłania za pośrednictwem messengera lub przesłać linkiem na e-mail. Formularze zgłoszeniowe znajdują się w górze ekranu karty lotu.
Menu strony internetowej Copart
Strona internetowa aukcji Copart jest bardzo funkcjonalna oraz łatwa w użyciu. Informacja na stronie podana logicznie oraz jest porządnie zlokalizowana. Przyjrzyjmy się głównym funkcjom na stronie. Po powrocie na stronę główną można zobaczyć pole menu. Klikając na "Pulpit nawigacyjny", zostaniesz przeniesiony na stronę z listą przyszłych przetargów, śledzonych samochodów i oczekujących na płatność lotów.
Menu "Znajdź pojazdy" posiada pięć rubryk. Omówiliśmy już sekcję „Szukaj pojazdy”, więc od razu przejdziemy do części „Lista sprzedaży”. Lista sprzedaży zawiera wszystkie przetargi i aukcje, które odbędą się w przyszłości. Jeżeli klikniesz "Future" u góry listy, lista aukcji zostanie posortowana według dat, w kolejności malejącej od najbliższej do ostatniej. Lista śledzonych pozycji. Ta sekcja zawiera wszystkie elementy, które oznaczyłeś jako ulubione. Przydatna rzecz, która pomaga śledzić wszystkie zmiany w lotach, które są dla Ciebie szczególnie interesujące.
Zapisane wyszukiwania. Bardzo ważna pozycja dla menedżera, który śledzi rzadkie lub konkretne samochody. Wprowadzając dokładne kryteria wyszukiwania, witryna powiadomi Cię o przybyciu pojazdów, które dokładnie odpowiadają Twoim wymaganiom. Zalecamy zapisanie filtrów wyszukiwania, aby za każdym razem nie wyszukiwać pewne samochody według określonych kryteriów.
Automatyczne powiadomienie służy jako tzw. wysyłka zawiadomień dla tych samochodów, które Cię interesują. W tym menu znajdują się filtry, dzięki którym będziesz otrzymywać codzienne lub cotygodniowe powiadomienia o lotach zgłoszonych do aukcji odpowiadających Twoim wymogom. Taka wysyłka powiadomień jest bardzo przydatna, jeśli masz zamówienie na kilka samochodów różnych marek i typów i chcesz zaoszczędzić czas na codziennym wyszukiwaniu samochodów na aukcjach Copart. W ten sposób ułatwisz sobie znalezienie wyznaczonych pojazdów.
Pobierz dane sprzedażowe. Ta opcja pozwala uzyskać listę sprzedaży w formacie Excel.
Menu "Licytacja" zawiera trzy sekcje:
- Dzisiejsza aukcja.
- Kalendarz przetargów.
- Pulpit aukcyjny.
Ta strona wyświetla aukcje, które odbędą się tego dnia. Jeśli klikniesz "Zobacz listę", otworzy się lista samochodów, które zostaną wystawione na dzisiejszą aukcję w pewnym domu aukcyjnym. Wskazana liczba samochodów w sekcji "Pozycje" pozwala zorientować się, ile samochodów będzie w sumie dostępnych na dzisiejszej aukcji.
Kalendarz w przejrzysty sposób wyświetla informacje o tym, które aukcje odbędą się i kiedy (któregoś dnia lub i tygodnia). Z reguły aukcji nie odbywają się podczas świąt państwowych.
Tutaj są dostępne bieżące informacje o tym, co dzieje się na aukcjach.
W menu "Moje zakłady" znajduje się trzy sekcje:
- Moje stawki. W tej sekcji możesz zobaczyć swoje aktywne stawki. W tym przypadku podmenu "Bieżące zakłady" wyświetla loty, na które postawisz zakład, a "Otwarte pozycje" wyświetla loty, na które postawisz stawkę, jednak sam lot nadal uczestniczy w aktywnym przetargu.
- Wygrane loty. Tutaj wyświetlane są wygrane przez Ciebie loty.
- Przegrane loty. Loty, na które Twój zakład został przelicytowany i w rezultacie przegrałeś.
Menu “Płatności” ma następujące sekcje:
- Oczekują na płatność — wyświetlane tu loty, które wygrałeś, ale nie zapłaciłeś. Jeśli klikniesz na fakturę w kolumnie "Faktura", otrzymasz fakturę w formacie PDF. Ten plik zawiera następujące informacje:
- Sale Price — cena, po której został sprzedany Ci samochód.
- Opłata za aukcję Buyer Fee — opłata za pierwszą prowizję aukcji Copart.
- Virtual Bid Fee — druga prowizja Copart.
- Gate — trzecia prowizja domu aukcyjnego Copart.
- Late Payment (opóźniona płatność) — kara do zapłaty.
Copart może obliczyć opłatę za parking samochodu w przypadku, gdy samochód nie zostanie odebrany jak najszybciej. W takim przypadku na koncie pojawi się odpowiednia kolumna — Storage. Na przykład, jeśli stawka za samochód wynosiła 11 800 USD, to po uiszczeniu wszystkich opłat i kosztów łączna cena samochodu może być 12 968 USD.
W jaki sposób można zarobić na locie?
Na przykład, lot z numerem 41910807 Toyota Camry Hybrid powinien kosztować 11 800$. Po przejściu do sekcji "Wygrane loty" zobaczysz cenę tego pojazdu, która wyniesie 12 968$. Dodajemy do różnicy cenę za opóźnienie w płatności i parking. Po cofnięciu tych wszystkich opłat Copart daje Ci możliwość zarobienia 150$, przedstawiając klientowi tylko prawdziwe liczby. Zauważmy, że zarobki na różnych firmach się różnią. W naszym przypadku zapewniamy klientom niskie stawki wyłącznie w rezultacie opłat aukcyjnych — są one niższe niż w wielu innych firmach.
Wracamy do sekcji
"Historia transakcji" zawiera informacje o wszystkich lotach, które zostały już opłacone, oraz o wszystkich opcjach płatności. Z reguły płatności z Polski realizowane są przez Swift i tylko przez bank, na konto firmy transportowej lub konto Copart.
Menu "Moje konto" ma cztery sekcji:
- Account Setting — ustawienia konta, gdzie można zmienić język, dane kontaktowe itp.
- Message Setting (ustawienia wiadomości) — tutaj możesz zarządzać wiadomościami prywatnymi.
- Aktualizacje i depozyty — pozwala zarządzać depozytami (doładowywać i wypłacać środki), a także aktualizować dane.
- Opłata członkowska. Należy pamiętać, że przy współpracy z Copart przetargi mają określone taryfy. Jeśli klient zdecyduje się na zakup samochodu na własną rękę, aukcja wyświetli kolumnę B (Fee Bid). W przypadku firmy Columb Trade jest to kolumna A!
Na przykład, kupując lot w cenie od 10 000 do 15 000$, klient będzie musiał zapłacić opłatę członkowską w wysokości 970$ zgodnie z cennikiem. Zgodnie z licencją nasza firma płaci jedynie 500$ składki członkowskiej, dlatego pracując z nami, klient ma możliwość od razu zaoszczędzić 470$. Dalej następuje opłata Gate Fee — 59$ w przypadku zakupu samochodu powyżej 10 000 dolarów. Następnie idzie opłata Internet Bid Fee (za licytację internetową) — 79$. Nasza firma przypomina, że opóźnienie wynoszące 3 dni robocze kosztuje 50$, a opłata parkingowa to 20$.
Co warto wiedzieć?
Przy pierwszej rejestracji jest pobierana obowiązkowa opłata w wysokości 200 USD i kaucja w wysokości 400 USD. Kaucja w wysokości 400 $ lub 10% wartości lota zostanie anulowana, jeśli zrezygnujesz z wygranego lotu albo zostanie od Ciebie pobrane 10% wartości lota. Kaucja w wysokości 400$ daje możliwość zakupu pojazdu za maksymalnie 4000$. W związku z tym, jeśli chcesz kupić samochód za 5000$, depozyt musi wynosić 500$, czyli 10% wartości lotu.
Menu "Witryna aukcyjna". To menu zawiera listę wszystkich witryn aukcyjnych Copart. Portal umożliwia bezpośredni kontakt z przedstawicielem strony internetowej, gdzie można wyjaśnić informacje dotyczące przyszłej aukcji, dostępności samochodu, lub wyjaśnić, czy transakcja będzie legalna itp
Menu "Sprzedać samochód". To menu jest przeznaczone dla osób i firm, które chcą sprzedać pojazd na aukcji Copart. Nasza firma zapewnia taką usługę pod klucz. Oznacza to, że Columb Trade pobiera od Ciebie pojazd i dostarcza go Copart, gdzie robią zdjęcia oraz wystawiają pojazd na sprzedaż. Jak na tym można zyskać, przekonasz się w osobistej rozmowie z managerem naszej firmy.
Jakie są korzyści z zakupu pojazdu na Copart?
Jeśli myślisz o zakupie rozbitego samochodu na aukcji Copart, powinieneś wiedzieć, że taki samochód, nawet biorąc pod uwagę jego naprawę, a także koszty finansowe związane z odprawą celną i dostawą, będzie Ci kosztował znacznie mniej, niż gdybyś kupił go w Polsce. Copart oferuje szeroki wybór pojazdów, dzięki czemu możesz szybko znaleźć ten właściwy. Dom aukcyjny Copart gwarantuje wiarygodność — aukcja współpracuje tylko z godnymi zaufania dealerami.
Dlaczego przy zakupie auta warto skontaktować się z Columb Trade?
Columb Trade to właśnie ta firma, która pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze. W wyniku współpracy z nami otrzymasz dokładnie taki samochód, jakiego chciałeś, przy tym nie musisz przepłacać sprzedawcom i osobom fizycznym.
Jak to działa?
Najpierw klient pozostawia zgłoszenie, po czym nasi specjaliści wybierają dla niego różne opcje. Na tym etapie następuje natychmiastowa selekcja pojazdów, których naprawa wymagałaby poważnych inwestycji.
Dalej następuje zakup wybranego przez klienta samochodu, na tym etapie sprawdzamy wszystkie niezbędne dokumenty.
Kolejnym etapem jest dostawa zakupionego samochodu do Polski oraz jego odprawa celna. Columb Trade to firma, która bierze na siebie odpowiedzialność za absolutnie wszelkie kłopoty związane z organizacją, dokumentami i negocjacjami, przeprowadzeniem transakcji, a także spedycją, zakupem części niezbędnych do naprawy w Ameryce, dostawą auta na stację obsługi itd.
Z nami oszczędzasz czas, bo nie musisz oglądać tysiące ogłoszeń, marudzić się z dokumentami, dowiadywać się, co oznaczają konkretna definicja, sprawdzać auto pod kątem deklarowanych właściwości, wybierać firmę transportową, a także spędzać czas w urzędzie celnym dla wypełnienia licznych formularzy.
Nasi eksperci pomogli setkam ludzi w zakupie oraz sprowadzeniu aut do Polski. Jeżeli potrzebujesz kupić tańszy od rynkowej ceny samochód, a jednocześnie długo i bezawaryjnie jeździć zakupionym autem, czekamy na Ciebie w naszym biurze.
Przed przystąpieniem do licytacji należy również zapoznać się z zasadami aukcji Copart tutaj.
Chcesz uzyskać dostęp dla gości na online aukcji albo kupić samochód z USA na Copart? Napisz lub zadzwoń!
Zostaw wniosek o wybór super komfortowego samochodu!